Potencjał Dolnego Śląska

Dolny Śląsk, ze względu na swoje położenie na mapie Europy, miał zawsze bardzo bujną historię. W dalekiej przeszłości przez te tereny przetaczały się różne plemiona, od germańskich Gotów w okresie zwanym wędrówkami ludów, po Słowian we wczesnym, przedchrześcijańskim średniowieczu. W XIII wieku piastowski książę Henryk Brodaty otworzył szeroko wrota Śląska dla osadników z Europy zachodniej. W tamtym właśnie czasie wytyczono plany większości miast, z siatką ulic i centralnym rynkiem, których układ zachował się do naszych czasów.

miastozlotoryja

W ciągu wieków Dolny Śląsk przechodził pod panowanie Czechów, Austriaków, Prus, aby w drugiej połowie XIX wieku, na skutek jednoczenia się niemieckich księstw, jako część Prus, wejść w skład Cesarstwa Niemieckiego. Po 1945 roku, na mocy postanowień konferencji jałtańskiej, Dolny Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego.

Należy pamiętać, że mimo faktu, iż w XIX wieku Śląsk był intensywnie poddawany germanizacji, zachował do 1945 roku swoją wielokulturowość. Objawiała się ona nie tylko w odmiennych zwyczajach, ale również w posługiwaniu się wieloma dialektami języka zarówno niemieckiego, jak i języków słowiańskich. Ciekawostką jest, że w okolicach Kątów Wrocławskich zamieszkiwała całkiem spora społeczność ludzi mówiących językiem polskim.

 dialekty

Choć po wojnie nowe władze postarały się, aby nie pozostawić zbyt dużo pamiątek po przedwojennych mieszkańcach, nie sposób oddzielić dzisiejszego Dolnego Śląska od jego niemieckiej historii. Mieszkańcy dolnośląskich miast i wiosek, nierzadko pasjonaci swoich małych ojczyzn, aby ożywić ich dawne dzieje, muszą korzystać z tekstów źródłowych, archiwaliów, map, przewodników, które są napisane w języku niemieckim.

W dzisiejszych czasach, kiedy praktycznie nie ma już granic, jedyną barierą pomiędzy narodami stanowi nieznajomość języków obcych.

Nie tylko historykom i pasjonatom przeszłości przydaje się praktyczna znajomość języka naszych zachodnich sąsiadów. Kwestia ta dotyczy większości z nas. Dziś nie musimy już szukać pracy czy miejsca zamieszkania w obrębie własnego kraju.  W Niemczech rynek pracy dla Polaków jest otwarty, a od znajomości języka niemieckiego zależeć będzie, czy dostaniemy pracę na miarę swoich aspiracji. Nasi zachodni sąsiedzi przygotowali dla Polaków specjalne programy edukacyjne, dzięki którym polska młodzież może na terenie Niemiec uczyć się praktycznych zawodów oraz w przyszłości wejść w skład wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Pas niemieckiej wschodniej granicy jest niezwykle gościnny dla Polaków. Takie miasta, jak Görlitz, oferują programy osiedleńcze dla naszych rodaków, ale jednym z warunków zamieszkania w tym miejscu jest przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego. Podobnie rzecz ma się z dzierżawą przez polskich rolników ziemi ornej. Chęć współpracy z niemieckimi rolnikami i podmiotami gospodarczymi wymusza znajomość nie tylko języka potocznego, ale również specjalistycznego, jakim posługujemy się przy sporządzaniu umów, czy czytaniu aktów prawnych.

Kontakty z naszymi sąsiadami zza zachodniej granicy dotyczą nie tylko spraw zawodowych, ale również towarzyskich. Obecnie obserwujemy trend związany z rozwojem sieci społecznościowych, które są ponad narodowymi podziałami. Dziś możemy mieć znajomych i przyjaciół na całym świecie, z którymi warto mieć wspólny język.

W obecnych czasach normą są już zakupy przez internet. Niektóre niemieckie produkty zdobyły sobie już renomę w naszym kraju. Położenie Dolnego Śląska niedaleko niemieckiej granicy skłania mieszkańców naszego regionu do wyjazdów na zakupy zarówno te codzienne, jak i te okazjonalne (np. kupno auta). Warto wówczas być samodzielnym i bez pośredników, czy tłumaczy umieć załatwić ważne dla siebie sprawy.

Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim pozwala na bezstresowe poruszanie się po krajach niemieckojęzycznych, kiedy wybieramy się na wycieczkę, lub wakacje. Pozwala to wybrnąć z wielu trudnych, czy niezręcznych sytuacji. A w Niemczech jest co oglądać i co podziwiać.

bautzen

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz